Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/html/TakCzytam_tlo_wydarzenia_wernisaz-86c61214.jpg' for writing: Disk quota exceeded in /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/libraries/Controller.php on line 946
#0 [internal function]: __error(2, 'imagejpeg() [getImage('tl_files/magazy...', '90', '60', 'crop')
#3 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/modules/news/ModuleNews.php(174): Controller->addImageToTemplate(Object(FrontendTemplate), Array)
#4 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/modules/news/ModuleNewsList.php(145): ModuleNews->parseArticles(Object(DB_Mysql_Result))
#5 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/modules/frontend/Module.php(129): ModuleNewsList->compile()
#6 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/modules/news/ModuleNewsList.php(77): Module->generate()
#7 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/libraries/Controller.php(271): ModuleNewsList->generate()
#8 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/system/modules/frontend/PageRegular.php(71): Controller->getFrontendModule('7', 'right')
#9 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/index.php(198): PageRegular->generate(Object(DB_Mysql_Result))
#10 /www/xn--midzy-sowam_www/www/xn--midzy-sowami-5vb39c.pl/index.php(329): Index->run()
#11 {main}
Tam się Polska zaczyna. Z wizytą na Stacji Dyneburg

Aktualności

Tam się Polska zaczyna. Z wizytą na Stacji Dyneburg

2018-11-21 10:48

Słysząc hasło "Kresy" jednym tchem wymieniamy takie skojarzenia jak Lwów i Wilno, rzadziej Grodno i Brześć. Najczęściej zapominamy jednak, że północne Kresy dawnej Rzeczypospolitej sięgały nieco dalej.

W lipcu tego roku zafascynowany fenomenem żywej wciąż polskości w dawnych Inflantach Polskich wyruszyłem do Dyneburga (łot. Daugavpils) - drugiego co do wielkości miasta dzisiejszej Łotwy, stolicy regionu o nazwie Łatgalia. Większość czasu spędziłem tam na rozmowach z miejscową społecznością, w zdecydowanej większości łotewskimi Polakami i w ten sposób zdobytym i opracowanym materiałem dzielę się obecnie publikując serię tekstów pt. "Stacja Dyneburg" (www.stacjadyneburg.pl).

Na spotkaniu opowiem o skomplikowanej historii Dyneburga, arcyciekawej specyfice miasta wynikającej z tejże historii, szeroko pojętej aktywnej i zaangażowanej polskości w Dyneburgu, ciekawostkach zza kulis tworzenia projektu i kilku innych niemniej interesujących wątkach.

Serdecznie zapraszam!
Karol Tuziemski

28 listopada godz. 19:00
Wróć